Menu

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
589979

Galerie

Pielgrzymka dzieci rocznicowych na Jasną Górę - 16.06.2014

fot.: KOMETA

fot.: p. Płócienniczak

  Kominy

fot.: R.Płócienniczak

fot.: "KOMETA"

Galeria Zdjęć

fot.: "KOMETA"

fot.: ks. Proboszcz

Galeria Zdjęć fot.:ks. Proboszcz

Galeria Zdjęć fot.:ks. Proboszcz

Galeria zdjęć. fot.: ks.Proboszcz

Galeria zdjęć. fot.: Robert Płócienniczak

fot.:KOMETA

fot.:KOMETA

fot.: KOMETA

fot.: R.Płócienniczak

fot.: R.Płócienniczak

fot.: R.Płócienniczak

fot.: "KOMETA"

fot.: s.Katechetka

fot.: ks.Proboszcz i s.Katechetka

fot. KOMETA

fot. R.Płócienniczak

13 Maja, dokładnie w rocznicę pożaru Kościoła 11 dzieci przyjęło po raz pierwszy Jezusa do swojego serca.

15 - osobowa grupa młodzieży z naszej parafii z s. katechetką wzięła udział w modlitewnym spotkaniu młodzieży na polach lednickich. Pomimo zimna i deszczu przybyły tłumy młodzieży z całej Polski. Atmosferę podgrzewały wspólne śpiewy, modlitwy i tańce...

fot.: "KOMETA"

fot.: R.Płócienniczak

fot.: K.Płócienniczak

fot.: p.Kupś

fot.: R.Płócienniczak

fot.: R.Płócienniczak

fot.: ks.Proboszcz oraz Robert Płócienniczak

fot.: "KOMETA"

fot.: "KOMETA"

  Figury

fot.: p.Halina Marecka

Galeria Zdjęć z wykonywania malowideł na suficie. Scena przedstawiajeca ukrzyzowanie juz namalowana!

Galeria zdjęć z Mszy Św. odpustowej.

Wizyta w pracowni konserwatorskiej.

Wizyta w pracowni organmistrza.

Galeria zdjęć z układania podłogi.

Galeria zdjęć z Różańca na Cmentarzu, fot.: R.Płócienniczak

Galeria zdjęć z Mszy Św. na Cmentarzu, fot.: R.Płócienniczak

Galeria zdjęć z przeprowadzonych prac budowlano-malarskich

Zdjęcia z pracowni konserwatorskiej - renowacja Ołtarza

Zdjęcia z naprawy instalacji elektrycznej

fot.: "KOMETA"

fot.:" KOMETA"

Galeria zdjęć z nauk dla dzieci, małżeństw i młodzieży podczas Misji Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Galeria zdjęć z Dnia modlitw za zmarłych podczas Misji Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

fot.: "KOMETA"

fot.: "KOMETA"

Galeria zdjęć z dożynek parafialnych w Kretkowie fot.: "KOMETA"

Galeria zdjęć z dożynek w Dobieszczyźnie fot.: "KOMETA"

fot. "KOMETA"

Cały czas trwają prace konserwatorskie Ołtarza Głównego w pracowni p. Arkadiusza Wypycha w Kostrzynie Wlkp. Poniższa galeria przedstawia zdjęcia z trwających prac - rozmontowane, nieoczyszczone oraz częściowo oczyszczone elementy Ołtarza.

Galeria zdjęć z przejścia pieszej pielgrzymki z Czerniejewa, udającej się na Jasną Górę. fot.: H.Czaplicki

fot.: "KOMETA"

fot.: "KOMETA"

fot.: R.Płócienniczak

fot.:"KOMETA"

fot.:"KOMETA"

fot.:"KOMETA"

fot.: Jakub Skutecki

Galeria zdjęć z Uroczystości 25-lecia kapłaństwa ks. Ryszarda Józwiaka - Salezjanina, Misjonarza. ... fot.: R.Płócienniczak

fot.:"KOMETA"

fot.: "KOMETA"

fot.: "KOMETA"

... fot.:"KOMETA"

Ok. godz. 19, Ks. Proboszcz wraz z Ks. Przemysławem poświęcili Krzyż na rozdrożu w Miniszewie. Krzyż został ufundowany przez p. Bogielczyk z Miniszewa. ... fot.: "KOMETA"

fot. "KOMETA"

fot. "KOMETA"

fot. "KOMETA"

fot. "KOMETA"

Galeria zdjęć H. Czaplickiego

W Wyniku pożaru, do którego doszło 13 maja 2011 roku, spłonęła część Kościoła Parafialnego w Kretkowie - Prezbiterium. Dokładnie nie wiadomo w jakim stanie jest Obraz Matki Boskiej Kretkowskiej, który znajduje się w Ołtarzu Głównym. Ksiądz Proboszcz uratował i przewiózł Najświętszy Sakrament ze znajdującego się w Ołtarzu Głównym Tabernakulum do Kaplicy Sióstr Salezjanek w Dobieszczyźnie. Wiadomo, że nie było to wynikiem podpalenia, ani - jak mówią plotki - zaprószenia od świec. W godzinach popołudniowych, jedna z parafianek zauważyła wydobywający się z zamkniętego Kościoła dym i dzięki szybkiej reakcji nie spłonął cały Kościół. . . . fot. "KOMETA" - Dobieszczyzna

Galeria zdjęć z I Komunii Świętej. ...fot.: KOMETA

Galeria zdjęć z Mszy Św. polowej przy Pomniku w Dobieszczyźnie. ... fot. I. Płócienniczak

Galeria zdjęć z poświęcenia nowego Krzyża na Cmentarzu parafialnym w Kretkowie. ... fot. R. Płócienniczak

Galeria zdjęć z peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu, w Kaplicy Sióstr Salezjanek w Dobieszczyźnie. ... fot. A. Płócienniczak

Galeria zdjęć z Mszy Św. Rezurekcyjnej w Kaplicy Sióstr Salezjanek w Dobieszczyźnie. ... fot. R. Płócienniczak

Galeria zdjęć z liturgii Wielkiej Soboty w Kaplicy Sióstr Salezjanek w Dobieszczyźnie. ... fot. R. Płócienniczak

Zdjęcia z Poświęcenia pokarmów w kaplicy Sióstr Salezjanek w Dobieszczyźnie. ... fot. A. Płócienniczak

Galeria zdjęć z liturgii Wielkiego Piątku w Kaplicy Sióstr Salezjanek w Dobieszczyźnie. ... fot. R. Płócienniczak

Galeria zdjęć z liturgii Wielkiego Czwartku w Kaplicy Sióstr Salezjanek w Dobieszczyźnie. ... fot. R. Płócienniczak

Galeria zdjęć z Rekolekcji Wielkopostnych

Pierwszy dzień Rekolekcji, część pierwsza:Pierwszy dzień Rekolekcji, część druga:Drugi dzień Rekolekcji, część pierwsza:Drugi dzień Rekolekcji, część druga:Trzeci dzień Rekolekcji, część pierwsza:Trzeci dzień Rekolekcji, część druga:Czwarty dzień Rekolekcji, część pierwsza:Czwarty dzień Rekolekcji, część druga:

We wtorek 1 marca na cmentarzu parafialnym w Kretkowie, specjalistyczna firma zajęła się wycinką zagrażających bezpieczeństwu drzew.
Zapraszamy do obejrzenia filmików z wycinki drzew:


Poniżej znajduje się galeria zdjęć...

Kleryk Marek Bobek pochodzi z Dobieszczyzny, podobnie jak nasz Salezjański Misjonarz ks. Ryszard Józwiak. Kleryk Marek jest obecnie na drugim roku studiów teologicznych w WSD w Kaliszu.

Dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie w Kościele w Kretkowie oraz Kaplicy Sióstr w Dobieszczyźnie. Bóg zapłać wszystkim za przygotowanie kościoła i szopki na Boże Narodzenie. - Księdzu Przemysławowi Krzywańskiemu za nowe figurki do szopki, - Panom: Władysławowi Antkowiakowi, Eugeniuszowi Wydubie, Józefowi Musiołowskiemu, Teodorowi Musiołowskiemu za wykonanie konstrukcji drewnianej, - Firmie „Jakubek” za udostępnienie maszyn stolarskich, - Pani Krystynie Ratajczak za ozdoby choinkowe, - państwu Jajczykom, Magdalenie Kaliszan, Otylii Heleniak, Bendyktowi Andrzejakowi, Ignacemu Rutkowskiemu za przywiezienie choinek, - Panu Januszowi i Wojciechowi Szóstkom za odśnieżanie terenu przy kościele, - Panu organiście Alojzemu Królakowi, - Ministrantom. Serdecznie dziękuję Paniom i Panom za zaangażowanie się i poświęcenie swojego cennego czasu i włożony wkład w przygotowanie kaplicy do Świąt Bożego Narodzenia. Niech Maleńka Miłość, która przyszła na świat wynagrodzi im obfitością swych łask.

W niedzielę na Mszy Św. o godzinie 15 w Kretkowie, Ksiądz proboszcz poświęcił medaliki dzieciom pierwszokomunijnym. Jest to kolejny etap w przygotowaniu dzieci do przyjęcia sakramentu Komunii Św.

Galeria zdjęć z Mszy Św. Prymicyjnej o.Bazylego fot.: R.Płócienniczak

Święcenia brata Bazylego miały miejsce w Olsztynie w dniu wyborów samorządowych 21.11.2010r. Ojciec Bazyli jest kolejnym kapłanem pochodzącym z naszej parafii. O. Bazylemu gratulujemy i życzymy Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Bożej Kretkowskiej.

Msza Św. odpustowa w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Kretkowie odbyła się 7 listopada 2010r. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Roman z diecezji rzeszowskiej. We Mszy św. uczestniczyli księża z sąsiednich parafii oraz licznie zgromadzeni wierni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.

1 listopada 2010 Kretków godz. 19.00 - różaniec za zmarłych na Kretkowskim cmentarzu...

Zobacz zdjęcia z uroczystości Wszystkich Świętych w parafii Kretków...

Zaduma, refleksja nad przemijaniem... Towarzyszą nam podczas spotkań przy grobach naszych bliskich.

W minionym tygodniu postawiliśmy nowy krzyż misyjny obok kościoła parafialnego. Uroczyste poświęcenie odbędzie się w dniu Odpustu Parafialnego.

Peregrynacja rozpoczęła się w sobotę 11 września 2010r. o godzinie 17.00 na Placu św. Józefa w Kaliszu.

W sobotę 16 października 2010r. sakrament małżeństwa przed obrazem Matki Bożej Kretkowskiej zawarli : łukasz Guzek i Magdalena Józwiak

Piękne myśli o nadziei jak poezję przedstawili chłopcy z klasy VI. Sami zobaczcie....

W dniach 10-12.09.2010. w XVIII Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Płocku uczestniczyło ponad 1000 młodzieży. Wśród nich obecne były dwie drużyny z naszego Stowarzyszenia Salos: koszykarki oraz piłkarze. Jak przebiegała ta impreza ? Jak poszło naszym? Oto kilka migawek w tej galerii.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP odbyły się w Prusinowie uroczystości podczas których wspominaliśmy powstanie przed dziesięciu laty kapliczki przydrożnej. Mieszkańcy wioski chętnie się gromadzą na modlitwie przy figurce. W niedzielę została odprawiona tu msza św. polowa. Msza św., której przewodniczył ks. prob. Bronisław Chorzępa sprawowana była także w intencji zmarłego przed rokiem w sierpniu burmistrza Janusza Jajczyka. Była też okazja zaznaczenia dziesięciolecia pobytu proboszcza w parafii kretkowskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzona społeczność lokalna. Byli też strażacy z Dobieszczyzny z Pocztem Sztandarowym oraz radni i sołtysi z terenu naszej parafii.

Śluby zakonne - to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego, kto postanowił właśnie w ten sposób służyć Bogu i ludziom w powołaniu zakonnym. W tym roku przywilej organizowania tej uroczystości otrzymały siostry z Domu Wspólnoty w Dobieszczyźnie. Śluby Wieczyste podjęły tu Siostry, które 10 lat temu zaczęły w Dobieszczyźnie swoja formację zakonną. s. Magdalena Hoppe, s. Magdalena Mańkowska i s. Katarzyna Mielczarek

Śluby zakonne - to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego, kto postanowił właśnie w ten sposób służyć Bogu i ludziom w powołaniu zakonnym. W tym roku przywilej organizowania tej uroczystości otrzymały siostry z Domu Wspólnoty w Dobieszczyźnie. Śluby Wieczyste podjęły tu Siostry, które 10 lat temu zaczęły w Dobieszczyźnie swoja formację zakonną. s. Magdalena Hoppe, s. Magdalena Mańkowska i s. Katarzyna Mielczarek

W tym roku sportowe wakacje przeżywaliśmy nad morzem. Nasza baza lokalowa to gimnazjum w Wierzchucinie. Bałtyk ... blisko, bliziutko.Piękne, szerokie plaże w Białogórze lub w Dębkach... to sama radość. Wycieczki w miejsca ciekawe, tajemnicze np do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie mieliśmy posmak pustyni, widoki jak w górach. Gdańsk, Gdynia i Sopot ze swoim urokliwym pięknem tak rozmaitym, jak różne są te miasta zapadły w pamięć. Puck, Swarzewo, Jastrzębia Góra przedstawiły swoje uroki w swoisty sposób. Ale obóz to również atmosfera przyjaźni, radości, dobra. To nowe przyjaźnie i kontakty, a nawet... miłości; to wspaniałe pogodne wieczory, to odwaga by podejmować wyzwania nie tylko sportowe, ale i ... piosenkarskie. Wreszcie to codzienny kontakt z Najlepszym Przyjaciele i Mistrzem - Panem Jezusem w codziennej Komunii św. Aby nam się dobrze wspominało - popatrzmy....

W KRETKOWIE POBŁOGOSŁAWIONO 128 POJAZDÓW KAŻDY KIEROWCA OTRZYMAŁ "KARTĘ KIEROWCY CHRZEŚCIJANINA" : MODLITWA + DANE KIEROWCY + OŚWIADCZENIE

W niedzielę, 18 lipca młodzież z Salos-u Dobieszczyzna wyjechała na obóz sportowy.

Niedziela, 20 czerwca stała się w naszej parafii świętem kapłańskim. Razem z Ks. Romanem Rzepeckim, salezjaninem pochodzącym z naszej parafii przeżywaliśmy Jego Srebrny Jubileusz 25-lecia kapłaństwa. O godzinie 12:oo rozpoczęła się uroczysta msza dziękczynna. Jubilat celebrował ją razem z kaznodzieją jubileuszowym - ks. Edwinem Edwinem Słuczan-Orkusz z Rzeszowa oraz ks. prob. Bronisławem Chorzępą. Podczas homilii ks. Edwin przybliżył zebranym - rodzinie i wspólnocie parafialnej - historię kapłańskiej posługi ks. Romana. Nakreślił też teologiczny wymiar kapłaństwa. Zachęcił również do modlitwy za księży. Uroczystość uświetniła schola młodzieżowa, prowadzona przez s. Marię ze wspólnoty salezjanek z Dobieszczyzny.Uczestnicy razem z błogosławieństwem otrzymali pamiątkowe obrazki. Na wspólnym zdjęciu znaleźli się również inni zaproszeni kapłani - ks. Prał. Kazimierz Radzikowski, Ks. Jacek Andrzejczak, dk. Bazyli Janowski i nowicjusz salezjański-Marcin Labuda z Wejherowa. Do świętujących dołączył także ks. Przemysław Krzywański.

Niedziela, 20 czerwca stała się w naszej parafii świętem kapłańskim. Razem z Ks. Romanem Rzepeckim, salezjaninem pochodzącym z naszej parafii przeżywaliśmy Jego Srebrny Jubileusz 25-lecia kapłaństwa. O godzinie 12:oo rozpoczęła się uroczysta msza dziękczynna. Jubilat celebrował ją razem z kaznodzieją jubileuszowym - ks. Edwinem Edwinem Słuczan-Orkusz z Rzeszowa oraz ks. prob. Bronisławem Chorzępą. Podczas homilii ks. Edwin przybliżył zebranym - rodzinie i wspólnocie parafialnej - historię kapłańskiej posługi ks. Romana. Nakreślił też teologiczny wymiar kapłaństwa. Zachęcił również do modlitwy za księży. Uroczystość uświetniła schola młodzieżowa, prowadzona przez s. Marię ze wspólnoty salezjanek z Dobieszczyzny.Uczestnicy razem z błogosławieństwem otrzymali pamiątkowe obrazki. Na wspólnym zdjęciu znaleźli się również inni zaproszeni kapłani - ks. Prał. Kazimierz Radzikowski, Ks. Jacek Andrzejczak, dk. Bazyli Janowski i nowicjusz salezjański-Marcin Labuda z Wejherowa. Do świętujących dołączył także ks. Przemysław Krzywański.

Od kilku lat dzieci z klas trzecich Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie - pod koniec roku szkolnego - przyjeżdżają rowerami do Kretkowa. To nie tylko pielgrzymka w rocznicę I Komunii Św. - rajd połączony jest z podchodami. Dzieci musiały wykonać szereg zadań i odpowiedzieć na pytania z zakresu wiedzy szkolnej. Było coś dla ducha ... ale nie zabrakło tez tradycyjnego grilla w ogrodach plebanijnych. Nad całością czuwali - s. Maria Jędrak, p. Marek Janowski i Ks. Bronisław Chorzępa.

13.06.2010.

Galeria w trakcie tworzenia....

OD WCZESNYCH GODZIN RANNYCH MIESZKAŃCY CHWAŁOWA ZE STRAŻAKAMI I WOJSKIEM UMACNIAJĄ WAŁY PRZECIWPOWODZIOWE. WALKA JEST MORDERCZA. NIE MOŻNA DOJECHAĆ CIĘŻKIM SPRZĘTEM. ŻOŁNIERZE I WOLUNTARIUSZE MUSZĄ NOSIĆ WORKI Z PIASKIEM NA ODLEGŁOŚĆ NAWET PRAWIE JEDNEGO KILOMETRA MIESZKAŃCY SĄ PO KOLEJNEJ NIEPRZESPANEJ, PEŁNEJ NIEPOKOJU NOCY...!.DOJAZD DO WIOSKI UTRUDNIONY. ZAMKNIĘTA DROGA DLA BEZPIECZEŃSTWA PRACUJĄCYCH SIŁ RATOWNICZYCH. WIADOMOŚCI Z "DRUGIEJ RĘKI" - CIĄGLE TRWA UMACNIANIE NAJSŁABSZEGO ODCINKA WAŁÓW - WOJSKO, ODDZIAŁY STRAŻAKÓW, UCZNIOWIE ZSPNR2 Z DYREKTOREM , WOLUNTARIUSZE I WYCIEŃCZENI KILKUDNIOWĄ AKCJA I NIEPRZESPANYMI NOCAMI MIESZKAŃCY ZAGROŻONEGO TERENU! BĄDŹMY DOBREJ MYŚLI. WSZYSTKO ZALEŻY TERAZ OD POZIOMU WODY W WARCIE!

W ŻERNIKACH O GODZINIE 9:00 ZAWYŁA SYRENA - TO ZNAK, ŻE MIESZKAŃCY ZNÓW SYPIĄ WORKI I BĘDĄ WZMACNIAĆ WAŁY NA PROŚNIE.KRETKÓW/ ŻERNIKI - GODZ 14:00 : W AKCJI BIERZE UDZIAŁ LUDNOŚĆ ZAGROŻONA, STRAŻ POŻARNA CORAZ LICZNIEJSZE ODDZIAŁY WOJSKA, WIĘŹNIOWIE. JAK SIE DOWIADUJĘ OD DYREKCJI /p. V-DYR ELŻBIETA KAAZ/ ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGINAZJALNYCH NR 2 Z JAROCINA POSPIESZYLI Z POMOCĄ UCZNIOWIE Z DYREKTOREM WITOLDEM BIERŁĄ I WYCHOWAWCAMI /OK. 50 OS./ ZACZYNA PADAĆ DESZCZ14:15 WYCIEŃCZENI KILKUDNIOWĄ AKCJĄ WOLUNTARIUSZE ZOSTALI ZASTĄPIENI SŁUŻBAMI MUNDUROWYMI BEZPOŚREDNIO W AKCJI NA WAŁACH PRZECIWPOWODZIOWYCH. W ŻERNIKACH I KRETKOWIE POWSTAŁY JUŻ 2 PUNKTY ZAŁADUNKU WORKÓW Z PIASKIEM. NIEUSTANIE SĄ TAM PRACUJĄCY SPOŁECZNIE MIESZKAŃCY NASZEJ PARAFII I WOLUNTARIUSZE NAPŁYWAJĄCY Z OKOLIC ZAGROŻENIA. CAŁY CZAS CIĄGNIKAMI DOWOŻONE SA NA WAŁY WORKI Z PIASKIEM

SOBOTA 22.05.2010 W Żerkowie od wczesnych godzin narada Sztabu Kryzysowego. Analiza sytuacji na miejscu. Nadciągają posiłki wojskowe z Żagania i Jarocina. , Tak jak wczoraj -pełna mobilizacja mieszkańców. Centrum Żernik gromadzi spontanicznie setkę ludzi - gotowych do pomocy Centrum Mickiewiczowskie w Żerkowie przygotowuje posiłki dla niosących pomoc. Przygotowane są już miejsca dla osób ewentualnie ewakuowanych. Oczekiwanie.... Wszystko zależy też od wzrostu poziomu wody na Warcie Sytuacja coraz bardziej kryzysowa.

21.05.2010 BITWA O CHWAŁÓW Od godziny 14:00 trwała prawdziwa bitwa o Chwałów. Od godzin południowych umacniane są nadwyrężone umocnienia przeciwpowodziowe. W akcji bierze udział wojsko, wiele jednostek Straży Pożarnej, Mieszkańcy zagrożonych terenów. Sytuację utrudnia odległość wałów od drogi. Teren jest rozmiękczony. Z sąsiednich wiosek bez przerwy dowożone są worki z piaskiem. Centrum Żernik zamieniło się w punkt pomocy. Ogromna liczba woluntariuszy, młodzieży i starszych pomaga w akcji. Koordynuje ją w Żernikach sołtys Janusz Szóstek. Do Żernik przybyli mieszkańcy Dobieszczyzny, Miniszewa, Prusinowa i Kretkowa. Na miejscu są władze samorządowe Żerkowa z Burmistrzem. Na jutro rano planowane jest także umacnianie wału p-pow. na wysokości Kretkowa. Tam nadal kilka posesji jest odciętych przez wodę. Mimo potwornego zmęczenia wszyscy pracują ofiarnie. Dowożone są napoje. Akcja trwała do późnych godzin nocnych. Wciąż słychać ciężki sprzęt dowożący worki z piaskiem. Nad Prosną przelatuje policyjny helikopter. Przesypano ponad 8 tysięcy worków z piaskiem w samych Żernikach.

  Prosna
Sytuacja hydrologiczna na wysokości terenu naszej parafii. Zdjęcia dodawane co kilka godzin. 19- 20 05. 2010. Do kilu posesji woda odcięła dojazd.

To cykliczna impreza. Także w tym roku muzeum zaprezentowało ciekawy program. Wśród uczestników rozpoznajemy także naszych parafian. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Jak się dowiadujemy na rozgrywanych 16 maja 2010r w Żerkowie Indywidualnych Mistrzostwach Polski niepełnosprawnych w tenisie stołowym zdobył indywidualnie brązowy medal JAN KAROLCZAK (KSN Start Kalisz) Z DOBIESZCZYZNY. W deblu razem z Andrzejem Grygiel zajął 4 miejsce. Gratulujemy. Imprezę organizował Klub Sportowy Niepełnosprawnych "Start" Kalisz. Udział wzięła czołówka polskich sportowców i medalistów. Można już obejrzeć zdjęcia wykonane przez Hieronima Czaplickiego.

Po niedzielnej uroczystości dzieci przez cały tydzień spotykają się w kościele parafialnym podczas Białego Tygodnia. W poniedziałek gościliśmy Ks. Prob. Rafała Mielcarka, który jest katechetą w szkole w Przybysławiu i uczy religii także dzieci z naszej parafii. Katechetą dzieci z Kretkowa i Żernik jest ks. Rafał Grześkowiak - we wtorek Ks. Rafał sprawował mszę św. w ramach Białego Tygodnia.

Kościół przygotowali rodzice dzieci klas pierwszych naszej parafii. Kwiaty podarowane przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych ułożyła i skomponowała s. Magdalena Umecka CMW

24 kwietnia 2010 odbył się w Cielczy I Turniej Minisiatkówki organizowany przez SALOS w ramach wiosennego cyklu turniejów. Do rozgrywek stanęły 2 zespoły dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Jarocina, ze Stowarzyszenia Salos z Dobieszczyzny i Żerkowa oraz 2 zespoły chłopców ze SP nr 4 z Jarocina i z Dobieszczyzny. Ciekawe i pełne radości doświadczenie przeżyli młodzi zawodnicy - wszak to pierwsze tego rodzaju zawody. Sami zobaczcie zdjęcia....

Turniejem siatkówki rozpoczął się Wiosenny Cykl Turniejów o Puchar Radości Życia. W Cielczy, w dniu 10. 04. 2010.zgromadziły się zespoły dziewcząt i chłopców z Gimnazjów z Jarocina, Krzykosów i Cielczy. Turniej rozpoczął się o godz. 9.00. Po pierwszych meczach rozgrywanych przez zespoły dziewcząt i chłopców dotarła do nas wiadomość o tragicznym wypadku pod Smoleńskiem. Zamiast radości uczestnicy turnieju starali się ożywić nadzieję oraz wzbudzać intencję, by swój wysiłek sportowy oraz wspólną modlitwę zaofiarować tym, którzy zostali dotknięci nieszczęściem. Rozegrane zostały wszystkie mecze, zwycięskie drużyny zostały uhonorowane pucharami. Na zakończenie wspólnie pomodliliśmy się za tragicznie zmarłych oraz za Ojczyznę. Właśnie wtedy przypomniane zostały słowa skierowane do młodych przez Jana Pawła II "Jesteście nadzieją Kościoła....". Jakby ciąg dalszy dopowiedziała s. Maria do uczestników - "Jesteście nadzieją Ojczyzny."

Lubinia Mała 2 i 3 maja przezywała nawiedzenie Krzyża papieskiego. To Krzyż, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w czasie ostatniej Drogi Krzyzowej w Wielki Piatek. Zobacz relację fotograficzną H. Czaplickiego.

Uroczysty przemarsz strażaków przez wioskę rozpoczął strażackie święto w Dobieszczyźnie. Punktem centralnym była uroczysta msza św przy pomniku poległych w I i II wojnie swiatowej. Strażacy złożyli w hołdzie przodkom wieniec pod pomnikiem. Mszę św. i kazanie wygłosił Ks.prob. Bronisław Chorzępa. Uczestniczyły delegacje sąsiednich jednostek Straży Pożarnej. Migawki z całej uroczystości możemy zobaczyć w galerii. W 1928 roku w Dobieszczyźnie została założona Ochotnicza Straż Pożarna. Po to by strzec życia i mienia. Uczciliśmy tych, którzy służyli w naszej społeczności swoją odwagą i posługą a już od nas odeszli do Pana. Myślimy również o tych, którzy swoją gotowością dziś nam służą i w ich obecności możemy czuć się bezpiecznie. Oprócz działań prowadzonych na terenie własnej gminy strażacy z Dobieszczyzny uczestniczyli w zdarzeniach na terenie powiatu i nie tylko.Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Żerkowa.

Msza w intencji ofiar tragedii w Smoleńsku.Tak rozpoczął się nasz świąteczny weekend majowy.Uroczystości zorganizowały władze samorządowe MiG Żerkow. O godz. 19:oo w kościele św. Stanisława Bpa została odprawiona Msza św. Uczestniczyli w niej władze Żerkowa, strażacy, delegacje ze szkół gminy Żerków, Bractwa Kurkowego, mieszkańcy gminy.Uczestniczyli również przedstawiciele władz powiatowych, kombatanci, harcerze, akcja katolicka oraz inne organizacje. Liturgii przewodniczyli proboszczowie z Żerkowa, Brzóstkowa i Kretkowa. Całość uświetnił występ chóru "Lutnia" i Orkiestra Dęta z Żerkowa. Po mszy św. była okazja do wysłuchania prelekcji patriotycznej w wykonaniu p. Jacka Andrzejewskiego, której towarzyszył pokaz multimedialny. Uroczystość zakończyło złożenie wieńca pod pomnikiem na rynku żerkowskim. Wśród uczestników byli także strażacy z Dobieszczyzny ze swoim pocztem sztandarowym.

Relikwie św. Jana Marii Vianeya peregrynują po Polsce. W środę, 28.04.2010r. nawiedziły Jarocin. Przez cały dzień kapłani dekanatów pleszewskiego, jarocińskiego, koźmińskiego i żerkowskiego czuwali przy swoim patronie. O godzinie 11:oo rozpoczęła się msza św. celebrowana przez kapłanów naszego dekanatu.

Dzień Strażaka w Komorzu Przybysławskim połączony był z uroczystym poświęceniem nowego wozu strażackiego. Gminne obchody tego święta rozpoczęły się o godz. 16:30. Zobacz fotorelację dziennikarza "Życia Jarocina"...

O godz. 20:00 przy zachodzącym słońcu zgromadziliśmy się przed kościołem na Liturgię Światła. Rozpoczęły się modlitwy Wielkiej Soboty. Powaga, skupienie i refleksja towarzyszyły Liturgii Słowa. Pięknie odczytała fragmenty Biblii młodzież naszej parafii. Wyjątkowo dużo było uczestników Mszy św. Całość dopełniła Procesja Rezurekcyjna. ALLELUJA!!!

  Banery

W dniach 5-7 lutego 2010. odbyły się w Pieszycach i Dzierżoniowie Igrzyska w Futsalu. Ks. Edward Pleń - Krajowy Duszpasterz Sportowców powiedział, że "kolejne spotkanie na OIMS w Futsalu by oddawać chwałę Bogu w niecodzienny, ale jakże piękny sposób - przez sport, który przyczyni się do rozwijania nie tylko talentów sportowych, ale i do wyrabiania pozytywnych postaw wobec środowiska..." Muszę przyznać, że chłopcy, którzy uczestniczyli w tych zawodach wykazali się w pełni postawą pozytywną, życzliwą, radosną, otwartą, odpowiedzialną i prawdziwie sportową w duchu fair-play. Którzy to byli? Skład drużyny ustalił trener - p. Piotr Stróżyński. Reprezentowali nas: Jakub Krukowski, Tymoteusz Andersz, Dawid Borowiak, Grzegorz Łukomski, Adam Środa, Dawid Smoliński, Miłosz Gendaszyk, Sergiusz Kubicki, Dominik Płócienniczak, Kamil Szczeciński. W naszej kategorii wiekowej ( C )oprócz naszej drużyny uczestniczyły zespoły z Połczyna Zdroju, Suwałk, Częstochowy, Sosnowca i Słupska. Rozegraliśmy mecze z Połczynem, z Suwałkami, ze Słupskiem. W półfinale o III miejsce graliśmy znów z Suwałkami. Przeciwnicy okazali się lepsi. Zdobyliśmy IV miejsce. Wspaniale było zagrać z dobrymi zespołami, wiele się nauczyliśmy, i co piękniejsze, poza boiskiem - przeciwnicy okazali się życzliwymi kolegami, a nawet przyjaciółmi. W maju lub czerwcu może znów się spotkamy na Inspektorialnych Igrzyskach w Nowej Rudzie na trawiastym boisku.

9.01.2010. uczestniczyliśmy w spotkaniu opłatkowym dla SALOSU. Opłatek w ręku każdego i życzenia serdeczne - więc nie jest ważne, że ktoś z Dobieszczyzny, czy Lgowa, Żerkowa czy Jarocina. Stół zastawiony,rozmowy,wspólna zabawa, praca w grupie dyskusyjnej - to pomaga na "tego drugiego"popatrzeć jak na przyjaciela.

W święto Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, Kościół obchodził XVIII Światowy Dzień Chorego. Tradycyjnie w tym dniu odbywały się uroczyste Msze św. dla chorych i ich opiekunów, podczas których został udzielany sakrament namaszczenia chorych. Ciekawą formę - od kilku lat - przybrały obchody tego Dnia w Parafii p.w. św. Wojciecha w Pogorzelicy. Najpierw odbywa się msza św. w kościele parafialnym. Nabożeństwu o godz.14:00 przewodniczył ks. prob. Rafał Mielcarek. Następnie w pobliskim Szczonowie na świetlicy odbyło się spotkanie zorganizowane przez Radę Rodziców SP w Komorzu. W ciepło przyjętym programie artystycznym uczestniczyły także dzieci z naszej parafii. Przedstawiane przygotowały dzieci wraz z wychowawcami. Uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele Szkoły Podstawowej w Komorzu oraz kapłani - Ks. Prał. Kazimierz Walczak , Ks. prob. Rafał Mielcarek, Ks. prob. Bronisław Chorzępa , Nad całością czuwała p. Dyrektor Mariola Zawal.

W kościele parafialnym Uroczystości Bożonarodzeniowe rozpoczęły się w Wigilię o północy. Procesyjnie, przy śpiewie pierwszej kolędy została wniesiona figurka Dzieciątka Jezus. Wcześniej, bo o 22:00 w Dobieszczyźnie mszę św sprawował ks. kan. Jan Grzeszczak. Po mszach świętych z zaciekawieniem zwłaszcza dzieci podchodziły do żłóbka w świątyniach parafialnych. W drugi dzień świąt w parafii mszę świętą o godz. 15:00 odprawiał ks.Przemysław Krzywański.

Każdego roku Dyrekcja , Grono Pedagogiczne, Uczniowie i Rodzice Szkoły Podstawowej w Komorzu organizują "Wieczornicę Bożonarodzeniową" Zapraszają również na nią kapłanów z pobliskich parafii. W sobotę /5.12.2009/przybyli ze śpiewem i muzyką także na plebanię w Kretkowie.

II miejsce - które zajął zespół chłopców naszego stowarzyszenia SALOS podczas II Inspektorialnych Igrzysk w piłce halowej to wywalczone zwycięstwo w pięknym stylu. Na rozgrywki pojechali chłopcy w katgorii C - czyli ze szkoły podstawowej: bramkarz i kapitan Kuba Krukowski,Dawid Smoliński,Dominik Płócienniczak,Miłosz Gendaszyk Dawid Stodolny,Sergiusz Kubicki, Adam Środa i Kuba Jędrzak. Zaprezentowali piękną zespołową grę. Rezultat to: dwa mecze wygrane z zespołem z Pleszewa i z zespołem nr 1 z Połczyna Zdroju. W meczu o I miejsce lepszym o dwa gole okazał się zespół nr 2 z Połczyna Zdroju. Był to piękny mecz finałowy, naszym chłopcom, którzy bardzo pięknie grali należą się słowa uznania. Przy okazji były atrakcje... wyjazd do Parku Wodnego do Świdwina. Szczególnym wydarzeniem było spotkanie z Księdzem Edwardem Pleniem - Krajowym Duszpasterzem Sportowców, który uhonorował naszą drużynę medalami... zresztą w galerii można to zobaczyc!

Cały dekanat żerkowski przeżywał niedziele powołaniową. Gościliśmy także w naszej parafii kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej, Modliliśmy się o powołania. Klerycy zbierali ofiary na utrzymanie seminarium.

Uroczystość patronalna ku czci Wszystkich Świętych licznie zgromadziła w świątyni kretkowskiej parafian i gości odpustowych. Uroczystą Sumę odprawiał i kazanie wygłosil Ks. Leszek Szcześniak - proboszcz z Wieczyna. W uroczystości uczestniczyli także zaproszeni goście - kapłani pochodzący z naszej parafii- Ks.kan. dr hab Jan Grzeszczak oraz Ks. Przemysław Krzywański wikariusz katedralny z Kalisza oraz Ks. Marek Zawisła z Kalisza. Byli również zaproszeni kapłani dekanatu żerkowskiego. Modliły się z nami również siostry salezjanki z Dobieszczyzny. Wystąpiła schola prowadzona przez s. Marię. Gościliśmy także kleryka - br. Bazylego, który obecnie kształci się w seminarium franciszkańskim we Wronkach.

Koło Łowieckie BORSUK - Żerków działa także na terenie naszej parafii. Corocznie organizuje mszę św. z okazji św. Huberta. W tym roku msza św. odbyła się w Żerkowie w sobotę 7 listopada o godz. 18:oo. Uczestniczyli członkowie Koła oraz Proboszczowie z terenu łowieckiego Koła. Mszę św. celebrował Ks. Prałat Kazimierz Radzikowski. "Borsuk" to jedne z najlepszych kół łowieckich w okręgu kaliskim.Atrakcja spotkania była także myśliwska biesiada oraz koncert sygnałów łowieckich.

Dzień modlitw za zmarłych rozpoczął się mszą św. za zmarłe siostry salezjanki w Dobieszczyźnie. Tam też o godz. 15:30 rozpoczęło się nabożeństwo wypominkowe. Natomiast w kościele parafialnym o godzinie 17:00 wyruszyła procesja modlitewna na cmentarz. Nabożeństwu przewodniczył Ks. Przemysław Krzywański z Kalisza. Razem z Ks. Prob. sprawował Eucharystię za zmarłych parafian polecanych w wypominkach i zmarłych kapłanów.

Msza św na cmentarzu Kretkowskim. Przewodniczył Eucharystii pochodzący z naszej parafii ks. kanonik dr hab. Jan Grzeszczak wspólnie z proboszczem Bronisławem Chorzępą. Ks. Jan wygłosił homilię i poświęcił nową chorągiew pogrzebową. Przy organach zasiadł p. Alojzy Królak. Posługę liturgiczną sprawował także kleryk Marek Bobek oraz szafarz nadzwyczajny - p.Tadeusz Józwiak. Bóg zapłać także panom grabarzom za zebraną składkę, która przeznaczona jest na zakup paramentów pogrzebowych, m.in. nowej chorągwi pogrzebowej.

Po odnowieniu, pomalowaniu i zabezpieczeniu przed wilgocią ścian w zakrystii - przyszła pora na nowa posadzkę. Została ona wykonana z funduszu uzbieranego przez parafian w czasie dożynek parafialnych. Prace zakończono 23.10.2009r. Wykonawca -firma GTM z Dobieszczyzny.

W rocznicę Pierwszej Komunii św. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie odbywają dziękczynną pielgrzymkę rowerową do kościoła parafialnego. Tym razem spotkanie to odbyło się jesienią. Dzieci modliły się w świątyni adorując Najświętszy Sakrament. Wcześniej uczestniczyły w pobliskim lesie w "podchodach" z religijnymi zadaniami. Całość zakończyła się wspólna zabawą integracyjną i piknikiem w ogrodach plebanijnych.

W niedzielę, 6.09.2009r społeczność Lgowa przeżywała swoje święto patronalne. Sumistą odpustowym i kaznodzieją był Ks. Przemysław Krzywański z Kalisza. W zabytkowym kościele uczczono święto Matki Bożej Siewnej.Po procesji kapłan poświecił ziarno zbóż.

64 zdjęć

ZDJĘCIA WYKONAŁ - Tomek Chlebowski - Kretków

W stolicy naszego powiatu, Jarocinie odbył się 18.08.2009r. pogrzeb żołnierza, który poległ w Afganistanie. Kpt. Daniel Ambroziński zginął 10 sierpnia w zasadzce talibów na kilkudziesięcioosobowy polsko-afgański patrol pieszy w dystrykcie Ajristan w prowincji Ghanki. Został zastrzelony przez snajpera rebeliantów. Miał 32 lata .

Zapowiada się nowa cykliczna impreza w naszym regionie. W pogodne popołudnie niedzielne -16.08.2009- w Kretkowie odbył się turniej piłkarski imienia zmarłego niedawno Burmistrza MiG Żerków. Organizator zawodów - radny powiatu Jarocin p. Zbigniew Kużdżał podkreślił podczas otwarcia zawodów sympatię Patrona do sportu lokalnego. Zawody zorganizowane zostały we współpracy z radnym MiG Żerków - Januszem Szóstkiem. Uczestnicy minutą ciszy uczcili śp. Janusza Jajczyka. Turniej prócz zmagań sportowych stał się okazją do miłego rodzinnego spędzenia czasu i przyjacielskich spotkań.

Jak streścić 14 dni wspaniałych przeżyć, pokazać piękno ciekawych miejsc, oddać atmosferę przyjaźni, jedności, radości ? Pewno zaglądacie na tą stronę i nie możecie doczekać się zdjęć, które pomogą zatrzymać te chwile ! Ja natomiast mam problem, które z 700 zdjęć najtrafniej oddadzą tą wspaniałą atmosferę naszego obozu. Czy wszystkich 57 uczestników zostało uchwyconych w niepowtarzalnych ujęciach? Już wiem, co zrobię! spróbuję stworzyć kronikę z każdego dnia. A więc do dzieła ! Obóz sportowy SALOS DOBIESZCZYZNA w Łukowicy :

Przez cały pierwszy tydzień lipca trwały prace instalacyjne nowego nagłośnienia w kościele parafialnym. Dotychczasowa instalacja/ pamiętająca lata 70-te ubiegłego stulecia/ nie spełniała profesjonalnych norm. Nowa instalacja zapewnia całościowe wypełnienie foniczne budynku kościoła oraz terenu przykościelnego. WARTOŚĆ PROFESJONALNEGO SPRZĘTU WRAZ Z ROBOCIZNĄ WYNOSI 7.800 zł. Inwestycja sfinalizowana dzięki ofiarności wiernych parafii Kretków i przyjaciół parafii. Bóg zapłać! Prace instalacyjne profesjonalnie dokonała firma p. Jana Banasiaka z Kalisza. Podobna inwestycja wkrótce zostanie podjęta w Dobieszczyźnie.

Brzóstków znowu zaskoczył pięknie przygotowaną uroczystością. A powodów do świętowania było wiele. W niedzielę, 21.06.2009r. społeczność parafialna przezywała swoje święto patronalne – Odpust ku czci Św. Jana Chrzciciela. Mszy św. przewodniczył ks. Bp. Teofil Wilski z Kalisza. W czasie mszy św. zostały poświęcone organy piszczałkowe. Inwestycje zasponsorowali przyjaciele parafii w Brzóskowie – p. Aldona i Tadeusz Zysk. Uczestniczyli w wydarzeniu także przedstawiciele władz samorządowych powiatu jarocińskiego z p. Starostą i gminy Żerków. Po mszy św. kapłani razem z wiernymi przeżyli wspólną procesję eucharystyczną. Spotkanie zakończył koncert organowy w wykonaniu p. dyr. Kaspra Ekerta. Wspaniałą niespodzianką było spotkanie z poetą Ernestem Bryllem. Autor deklamował swoje nowe wiersze. Połączone to było z mini-koncertem gitarowym. A później,… później w ogrodach plebanijnych tradycyjna już w Brzóstkowie biesiada pod lipami…!

  butony

UWAGA! ze względów praktycznych /szybkość wczytywania zdjęć/ obniżono jakość zdjęć. Zdjęcia w profesjonalnej jakości u autora!

Punktem centralnym pielgrzymowania była Eucharystia, której przewodniczył Biskup Kaliski Stanisław Napierała o godzinie 12.00. Przy ołtarzu w Sanktuarium stanęło dwudziestu kapłanów, opiekunów ERM w swoich parafiach, a wszystkich przywitał, wymieniając poszczególne grupy, Kustosz Sanktuarium, ks. prałat Jacek Plota. Ks. Piotr Kowalek skolei podkreślił ważny czas pielgrzymowania, a więc dzień po Bożym Ciele. Zwrócił także uwagę na obecność w świątyni relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej, która zaszczepiła Ruch na ziemie polskie. Ks. Biskup w wygłoszonej homilii podkreślił najpierw obecność wszystkich licznie zgromadzonych w świątyni uczestników pielgrzymki a następnie wskazał na św. Józefa, do którego ludzie przybywają z rozmaitymi sprawami, licząc na Jego orędownictwo u Boga w Niebie. Następnie Ksiądz Biskup odpowiedział na postawione pytanie: „Jak określić członków Eucharystycznego Ruchu Młodych? Kim jesteście?” Odpowiedź zawarł w słowie „przyjaźń”. Zrzeszeni w ERM to przyjaciele Jezusa. A przyjaźń zobowiązuje, stąd Ksiądz Biskup ukazał kierunki tej przyjaźni, wśród których jest treść zawarta w haśle na podkoszulkach pielgrzymowiczów: „Apostoł Uśmiechu”. Po Mszy świętej dzieci zostały zawierzone opiece św. Józefa i otrzymały przygotowany przez kuchnię sanktuaryjną ciepły posiłek.

O godz. 9:00 z kościoła parafialnego wyruszyła procesja eucharystyczna na drogi naszej parafii. Przy czterech ołtarzach wykonanych przez mieszkańców Kretkowa, Żernik i Chwałowa odczytane były Ewangelie. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta z Żerkowa.

W Igrzyskach brały udział drużyny siatkówki dziewcząt w kategorii wiekowej A i B; koszykarki w kat. A; koszykarze w kat. A; tenisiści: 2 dziewczyny i 6 chłopców, którzy choć w wieku szkoły podstawowej, zmierzyli się z gimnazjalistami. Nasze zespoły zmierzyły się ze sportowcami ze Stowarzyszeń SALOS z Wrocławia, Połczyna Zdroju, Pieszyc, Pleszewa, Nowej Rudy, Ostrowa Wielkopolskiego, Czaplinka, Dzierżoniowa. ZŁOTO wygrały SIATKARKI kat.B: Julia Kaliszan,Maria Oleś,Maria Zandek,Paulina Kucharzak,Karolina Tomaszewska,Ala Oczkowska,Agata Misiak; KOSZYKARKI kat.A:Kasia Krystkowiak;Marta Krystkowiak,Marta Sobczak,Weronika Wojtczak,Martyna Urbaniak, Asia Ulatowska, Kasia Woelke. Srebrem szczycą się koszykarze kat A; Brązem : siatkarki kat.A. W tenisie stołowym w singlu 3 miejsce zajęła Beata Bugajska; 4 miejscem cieszą się Sandra Dziubarczyk i Błażej Kuziak, a Fabian Larek uplasował sie na 8 pozycji. W deblu:Beata Bugajska i Sandra Dziubarczyk uzyskały 2 miejsce; Błażej Kuziak i Dawid Borowiak - 4 miejsce; a Tymoteusz Andersz i Mateusz Dankowski - 5 miejsce. Oprócz zmagań sportowych organizator przygotował miłe spotkania towarzyszące - wieczorem w amfiteatrze w Parku Zdrojowym odbyła się MAJÓWKA oraz spotkanie z Ks. Biskupem Edwardem Dajczakiem. Radością specjalną tego spotkania były medale, wręczone z zawodnikom.

23.05.2009. Dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami nawiedzają Bazylikę na Świętej Górze w Gostyniu. Podczas mszy św. dziękowały za dar Eucharystii w ich zyciu.

Jak zawsze sporym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana także przez Muzeum w Śmiełowie "Noc muzeów". POLSKIE DWORY - POLSKA TOŻSAMOŚĆ to temat wiodący tej imprezy. Gościem specjalnym był dr Maciej Rydel.Pokaz multimedialny, który towarzyszył jego prelekcji przeniósł uczestników w czasy szlacheckich i ziemiańskich dworków... Można było obejrzeć wystawę "Topografia niepamięci"- Kilkadziesiąt czarno-białych fotografii ginących wielkopolskich dworów i pałaców , których autorem jest Waldemar Śliwczyński. ... Interesująco też brzmiały w murach pałacu śmiełowskiego koncerty zespołów wykonujących muzykę francuską i jazzową.

Przedstawiamy relację z parafialnej uroczystości I Komunii Świętej. Pierwszy raz przyjęło Pana Jezusa dziewiętnaścioro dzieci. Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć Z PRZEBIEGU UROCZYSTOŚCI > w osobnej galerii.

Przedstawiamy relację z parafialnej uroczystości I Komunii Świętej. Pierwszy raz przyjęło Pana Jezusa dziewiętnaścioro dzieci. Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć indywidualnych w osobnej galerii.

Uroczysty przemarsz strażaków przez wioskę rozpoczął strażackie święto w Dobieszczyźnie. Punktem centralnym była uroczysta msza św przy pomniku poległych w I i II wojnie swiatowej. Strażacy złożyli w hołdzie przodkom wieniec pod pomnikiem. Mszę św. i kazanie wygłosił powiatowy kapelan Strazy Pożarnej. Ks. Kan. Jerzy Rychlewski. Prezes powiarowego odziału OSP wręczył medale zasłużonym i wyróżnionym strażakom. Uroczystość zakończyła się sympatycznym spotkaniem przy kawie w gmachu Szkoły Podstawowej. Migawki z całej uroczystości możemy zobaczyć w galerii. W 1928 roku w Dobieszczyźnie została założona Ochotnicza Straż Pożarna. Po to by strzec życia i mienia. Uczciliśmy tych, którzy służyli w naszej społeczności swoją odwagą i posługą a już od nas odeszli do Pana. Myślimy również o tych, którzy swoją gotowością dziś nam służą i w ich obecności możemy czuć się bezpiecznie. Bo posługa strażaka to nie jest wypinanie piersi do odznaczeń. To nie wypolerowane do defilady buty i odprasowane mundury. Oprócz działań prowadzonych na terenie własnej gminy strażacy z Dobieszczyzny uczestniczyli w zdarzeniach na terenie powiatu i nie tylko.

Mszę św. odpustową odprawiał Ks. Przemysław Krzywański z Kalisza

Wieki Średnie to intrygujący okres w życiu Kościoła. Właśnie tej tematyce było poświęcone otwarte seminarium, w którym zajęto się profetyzmem średniowiecznym i ideą papieża anielskiego. Ten szczegółowy temat od kilku lat zgłębia Ks. dr Jan Grzeszczak /UAM Poznań/. Owoce swoich badań naukowych zebrał w książce pt. "Pomiędzy utopią i eschatologiczną nadzieją.Idea papieża anielskiego w średniowiecznym i renesansowym profetyzmie".W pięknej scenerii gmachu dawnej Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, 23 kwietnia 2009 r. odbyła się jej promocja. Autor promowanej książki, w trakcie omawianego seminarium przybliżył historyczne uwarunkowania powstania idei papieża anielskiego w kontekście średniowiecznych sporów dotyczących papiestwa. Wcześniej słowo wstępne wygłosił prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk (Poznań, IH UAM). Punktem kulminacyjnym był wykład światowej sławy specjalisty od zagadnień średniowiecznych - prof.Gian Luca Potestà (Mediolan, Università Cattolica del Sacro Cuore). Dokonał on analizy ewolucji średniowiecznej symboliki dotyczącej idei profetytcznych. Słowo wstępne wygłosił prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk (Poznań, IH UAM). W spotkaniu uczestniczył Ks. Bp. Marek Jędraszewski z Poznania, profesorowie, studenci oraz zaproszeni goście z Poznania, Kalisza, Gniezna, Pleszewa i Jarocina. Seminarium wydaje się być zapowiedzią dalszych prac nad zgłębianiem ciekawych idei tego okresu.

Mszę św. dziękczynną w siedemnastą rocznicę ustanowienia diecezji kaliskiej odprawił w środę /25.03.2009/ wieczorem ordynariusz diecezji bp Stanisław Napierała w asyście biskupa pomocniczego Teofila Wilskiego i wielu kapłanów. Uroczystość połączono z zakończeniem I Synodu Diecezji Kaliskiej i podpisaniem przez biskupa kaliskiego dekretu ustanawiającego prawo diecezjalne.

Tu można znaleźć zdjęcia archiwalne dotyczące parafii Kretków. Dzięki uprzejmości ks. Przemysława Krzywańskiego mamy możliwość obejrzenia zdjęć, które wykonywał Ks. Franciszek Wieczorek! Dalej zdjęcia dawnych właścicieli Kretkowa i Prusinowa /zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości pani Marii Izabeli z Krajewskich Dembińskiej. TO TRZEBA ZOBACZYĆ! >>>>

W święto Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, Kościół obchodził XVII Światowy Dzień Chorego. Tradycyjnie w tym dniu odbywały się uroczyste Msze św. dla chorych i ich opiekunów, podczas których został udzielany sakrament namaszczenia chorych.Tegoroczne uroczystości z okazji Dnia Chorego w Polsce przebiegały pod hasłem „Otoczmy troską chorych". Nawiązuje ono do tematyki obecnego roku duszpasterskiego. Ciekawą formę - od kilku lat - przybrały obchody tego Dnia w Parafii p.w. św. Wojciecha w Pogorzelicy. Najpierw odbywa się msza św. w kościele parafialnym. Nabożeństwu o godz.16:00 przewodniczył ks. prob. Rafał Mielcarek. Następnie w pobliskim Szczonowie na świetlicy odbyło się spotkanie zorganizowane przez Radę Rodziców SP w Komorzu. W ciepło przyjętym programie artystycznym uczestniczyły także dzieci z naszej parafii. Przedstawiane przygotowały dzieci wraz z wychowawcami kl 1-3. Uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele Szkoły Podstawowej w Komorzu oraz kapłani - Ks. Prał. Kazimierz Walczak , Ks. prob. Rafał Mielcarek, Ks. prob. Bronisław Chorzępa , Ks. Roman Rzepecki SDB /salezjanin z Rumii/. Nad całoscią czuwała p. Dyrektor Mariola Zawal. Część artystyczną animował muzycznie p. Marek Smardzewski.

W drugą niedzielę po Bożym Narodzeniu w kaplicy sióstr salezjanek odbył się występ jasełkowy. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie przedstawiły inscenizację na kanwie twórczości ks. Jana Twardowskiego. Po mszy św. mieszkańcy Dobieszczyzny mogli wesprzeć fundusz nowego sztandaru dla szkoły w Dobieszczyźnie.

Uroczystość patronalna ku czci Wszystkich Świętych licznie zgromadziła w świątyni kretkowskiej parafian i gości odpustowych. W tym roku święto to nabrało szczególnego wymiaru. Bowiem na początku mszy św. zostały poświęcone figury apostołów św. Piotra i św. Pawła. W obchodzonym w całym Kościele "ROKU ŚW. PAWŁA", także i w naszej parafii mamy trwały znak, który będzie nam przypominał już u bram kościoła o przesłaniu, które nieśli pierwsi apostołowie. Mszę św. celebrował Ks. Prałat Andrzej Gaweł- proboszcz parafii katedralnej w Kaliszu. W kazaniu m.in. powiedział: " Uroczystość Wszystkich Świętych otwiera nam oczy na ten wielki świat świętości..." (...) "Kto może być świętym? - To pytanie pierwsze, które chcielibyśmy sobie postawić" (...) "...różnorodność Litanii do Wszystkich Świętych wskazuje, że każdy człowiek może ubiegać się o świętość, ma prawo do tego...Więcej! Ma obowiązek." (...) "Chcąc wejść na drogę ku pełnej świętości, zawsze pamiętajmy o Bogu, który jest święty i który nas wzywa przez nauczanie Kościoła i przez usta Św. Piotra: 'Świętymi bądźcie, bo Pan nasz święty jest' " W uroczystości uczestniczyli także zaproszeni goście - kapłani pochodzący z naszej parafii- Ks. dr Jan Grzeszczak / wykładowca UAM/ oraz Ks. Przemysław Krzywański wikariusz katedralny z Kalisza. Byli również zaproszeni kapłani dekanatu żerkowskiego. Modliły się z nami również siostry salezjanki z Dobieszczyzny. Gościliśmy także kleryka - br. Bazylego, który obecnie kształci się w seminarium franciszkańskim we Wronkach.

Na cmentarzu kretkowskim o godz. 14:00 rozpoczęła się msza św. w intencji zmarłych spoczywających na cmentarzu i zmarłych parafian. Eucharystii przewodniczył i kazanie wyglosił ks. prob. Bronisław Chorzępa. Zgromadziła sie duża wspolnota modlących się za swoich bliskich. W koncelebrze odprawiał pochodzacy z naszej parafii Ks dr Jan Grzeszczak. Ks. Jan poprowadził także procesję z modlitwami za zmarłych.

11.10.2008. w Żerkowie odbył się pierwszy w cyklu jesiennym turniej siatkówki o Puchar Wolności organizowany przez SL SALOS z Dobieszczyzny. W bliskości 30 rocznicy wyboru Papieża Polaka - hasłem przewodnim było: Jan Paweł II - Wychowawca Młodych. Dlaczego młodzi słuchali Papieża ? Nie mówił im "jesteś zerem", ale mówił " Jesteś wielki w oczach Bożych", możesz zrobić ze swego życia coś bardzo pięknego. Do czego wychowywał ? Wychowywał do godności dziecka Bożego. Aby żyć w godności trzeba być zwycięzcą! Zwycięzcą samego siebie.Ta myślą rozpoczął się turniej, który przebiegał w zaciętej sportowej rywalizacji i jednocześnie w atmosferze życzliwej przyjaźni. Za to młodzieży dziękuję.A oto wyniki:DZIEWCZĘTA: I miejsce - Gimnazjum nr 1 w Jarocinie (starsze), II miejsce - Gimnazjum w Cielczy; III miejsce Gimnazjum nr 1 w Jarocinie ( młodsze); IV miejsce - Gimnazjum w Potarzycy. CHŁOPCY: I miejsce - SALOS; II miejsce Gimnazjum nr 1 w Jarocinie i Przyjaciele, III miejsce - Gimnazjum w Krzykosach.

Siatkarki, koszykarki i koszykarze uczestniczyli w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Kielcach w dniach 19-21.09.2008. Nasi sportowcy zasłużyli na Puchar dla drużyny o najwyższych walorach sportowych ufundowany przez Ministra Sportu Mirosława Drzewieckiego. Koszykarze zdobyli - srebrne II miejsce. Gratulujemy pięknych meczy! Koszykarki stanęły na miejscu IV, a siatkarki na V miejscu. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, cieszmy się każdym zwycięstwem - najbardziej tym nad samym sobą.

Każdego roku przez teren naszej parafii przechodzi Pielgrzymka Gnieźnieńska w drodze do Częstochowy. Grupa promienista z Czerniejewa zatrzymuje się u nas na posiłek. Kilkudziesięciu pielgrzymów modliło się we wtorek 29 lipca przed obrazem Matki Bożej Kretkowskiej. Parafianie jak zwykle stanęli na wysokości zadania i przygotowali smaczną zupę na obiad dla pielgrzymów. Wcześniej też mieszkańcy Kretkowa i okolic upiekli smakowite placki. Pielgrzymi zatrzymali się u nas ok. półtorej godziny. Utrudzeni słońcem ruszyli dalej na pątniczy szlak .

Ponad 1300 motocykli brało udział w zlocie "Salve". Swój początek zloty te biorą ze środowiska Ostrowa Wlkp i to środowisko organizuje te zloty/ zobacz www.salve.serwus.pl /. Tym razem współorganizatorami byli motocykliści z Jarocina. . Mszę św. 6.07.2008 o godz. 12:oo odprawił Ks. Sławomir Nowak - kapelan motocyklistów. Kazanie wygłosił ks. Bronisław Chorzępa z Kretkowa. Gospodarzem miejsca był kustosz świątyni w Lgowie, ks. Prał. Kazimierz Walczak.

LGÓW: Niewielka wieś leżąca w gminie Żerków, w powiecie jarocińskim. Znajduje się około 5 km. na północ od Żerkowa, ok. 15 km na północ od Jarocina, w pobliżu pałacu w Śmiełowie. Dokładna lokalizacja. Drewniana świątynia pw. Narodzenia NMP została zbudowana najprawdopodobniej w XVII wieku. Po bokach znajdują się murowane dobudówki: kruchta oraz kaplica grobowa Gorzeńskich z pierwszej połowy XIX wieku. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze późnorenesansowe z początku XVII wieku. Przy kościele groby Gorzeńskich. Po ostatnim remoncie świątynia prezentuje się wyśmienicie, stając się punktem obowiązkowym wizyty każdego turysty po tzw. Szwajcarii Żerkowskiej.

Mszą Świętą w kaplicy w Dobieszczyźnie rozpoczęły się uroczystości kończące Rok Szkolny 2007/8. Dzieci wraz z siostrą katechetką Marią przygotowały liturgię. Przewodniczył Mszy św. Ks. Prob. Bronisłaew Chorzępa. W czasie uroczystości szkolnych uczestniczyli także zaproszeni goście. Przewodnicząca Rady Miejskiej Żerkowa Pani Barbara Urbańska i przedstawicielka Kuratorium Oświaty Pani Barbara Milecka.Pani Dyrektor Barbara Nawrocka podsumowała miniony rok szkolny i nagrodziła sukcesy dzieci . Listy gratulacyjne otrzymali też rodzice. Dzieci otrzymały świadectwa. Pożegnani zostali także tegoroczni absolwenci - uczniowie kl. VI. Z żalem rozstania ale i radością z rozpoczętych wakacji wszyscy opuszczali tego dnia mury przyjaznej szkoły.

Koniec Roku Szkolnego to czas wyczekiwanych wypadów. Stałym elementem tych dni jest Rajd Rocznicowy klas trzecich. W środę, 18 czerwca uczniowie z Dobieszczyzny wraz w wychowawczynią i katechetką przyjechali do kościoła parafialnego podziękować za miniony rok i wspomnieć swoją I Komunię Świętą. Była to prawdziwa uczta dla ducha i ciała. obejrzyj naszą galerię i poczuj radosną atmosferę, która nam towarzyszyła.

Z okazji Dnia Dziecka w Czerminie tradycyjnie organizowana jest atrakcyjna wycieczka. W tym roku w sobotę, 7 czerwca rowerzyści z tej Parafii - razem ze swoim Proboszczem, Ks. Marianem - nawiedzili kościół w Kretkowie.

"wygrane" w Igrzyskach Inspektorialnych są biletem wstępu na Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej które odbędą się w dniach 19 - 21 09. 2008 w Kielcach, a może uda się wygrać i pojechać do ...Italii Naszym drużynom gratulujemy miejsc medalowych I miejsce - siatkarki kat. A I miejsce - koszykarki kat. A II miejsce - koszykarki kat. B II miejsce - koszykarze kat. B III miejsce - siatkarki kat. B III miejsce - koszykarze kat. A Teraz życzymy dobrych przygotowań do dalszych zmagań we wrześniu ... może najlepiej na obozie sportowym, który będzie tuż tuż...

Zdjęcia wykonał: ADRIAN GRODZKI

Mimo wczesnej pory - uroczysta Procesja Bożego Ciała zgromadziła dużą liczbę parafian i miłych gości. Celebracje uświetniła Orkiestra Dęta z Żerkowa prowadzona przez p. Nowackiego. Przy Ołtarzach wykonanych przez mieszkańców wiosek proklamowana był Ewangelia. Chłodna aura nie przeszkadzała w pełnym skupieniu i rozmodleniu podczas liturgii Bożego Ciała. Po procesji uczestnicy otrzymali błogosławieństwo i zgromadzili się na Eucharystii w świątyni kretkowskiej.

W piątek, 9 maja rodzice dzieci, które za rok przystąpią do I Komunii św. przygotowali wystrój światyni kretkowskiej.

W ramach OSP Komorze działają strażacy mieszkający na terenie naszej parafii w Chwałowie.Razem z druhami z Komorza świetowali 80lecie powstania tej lokalnej społeczności. Tego dnia Mszę Św. w intencji strażaków odprawił Ks. Rafał Mielcarek - proboszcz parafii Pogorzelica. Strażacy otrzymali prestiżowe odznaczenia z rąk władz organizacyjnych. Komorze gościło przedstawicieli władz samorządowych Powiatu Jarocin i Gminy Żerków z Burmistrzem Żerkowa na czele. Imprezie towarzyszyły występy artystyczne. Całość zakończyła zabawa wiejska , ktora trwała jeszcze w czasie pisania tego komentarza :)

Poświęcenie Tablic Pamiątkowych i Msza Polowa w intencji Strażaków

Podstawową pozycję w szacie roślinnej zajmują na tym terenie lasy liściaste porastające doliny Warty i Lutyni, które posiadają charakter zbliżony do pierwotnego. Poza tym spotyka się lasy przekształcone w monokultury sosnowe. Interesujące zbiorowiska stanowią również łęgi zboczowe spotykane z parkach podworskich. W obniżeniach dolinnych występują rozległe obszary zbiorowisk łąkowych. Hodowlane stawy, starorzecza, oczka śródpolne czy rzeki to stanowiska roślinności wodnej i szuwarowej. W sumie stwierdzono występowanie około 800 gatunków roślin naczyniowych, w tym około 20 gatunków chronionych.

Konsultant d.s. fachowgo nazewnictwa : PAWEŁ KACZMAREK/ STUDENT UP POZNAŃ

"Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie" -pieśnią lednicką zostali powitani uczestnicy czuwania papieskiego w świątyni kretkowskiej. Godzinne nabożeństwo wypełniła modlitwa i nauczanie Jana PawłaII. W godzinę śmierci /o 21:37/ rozbrzmiewał dzwon parafialny "Jan Paweł Wielki" poświęcony dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Papieża- Polaka. Zapalona została "Świeca czuwania" która będzie zapalana w czasie wszystkich modlitw o szybką beatyfikację Papieża. Podobne przeżycia towarzyszyły parafianom zebranym w kaplicy w Dobieszczyźnie. Czuwanie przygotowały i prowadziły siostry salezjanki. Modlitwie towarzyszył pokaz multimedialny z motywami papieskimi.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego /31.03.2008/ w Dobieszczyźnie kandydaci do Służby Liturgicznej ubrani zostali w poświęcone komże. Sergiusz, Mateusz i Dominik rozpoczynają kolejny etap swej służby ministranckiej.

W naszej parafii centralne celebracje Niedzieli Palmowej rozpoczęły się o godz. 11.oo w kościele w Kretkowie. Najpierw przy Krzyżu Misyjnym - poświęcone zostały palmy i odczytano Ewangelię o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie procesyjnie kapłan w asyście służby liturgicznej udał się do świątyni, gdzie podczas liturgii Słowa wspólnie z lektorami została odczytana Pasja wg Św. Mateusza. Kazanie było zaproszeniem do udziału w liturgiach Wielkiego Tygodnia.

FUTSAL w Kutnie 22.-24.02.2008. Dopóki walczysz - jesteś zwycięzcą ! ta myśl św. Augustyna przekazana uczestnikom przez Krajowego Duszpasterza Sportowców Ks.Edwarda Plenia była dewizą naszych chłopców podczas Igrzysk. Do udziału w Futsalu nasze Stowarzyszenie zgłosiło zespół w kategorii A (III kl. gimn. i starsi),jednak wielu chłopców, którzy mieli wziąć udział wycofało się z wyjazdu. Odpowiedzialność za uczestnictwo przejęli młodsi i podjęli współzawodnictwo ze starszymi chłopcami. To była piękna gra i zwycięstwo - choć nie na podium. Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej to nie tylko rozgrywki sportowe, ale również świadectwo godnej postawy młodego sportowca. Sędzia Główny wyraził w rozmowie z Panem Prezydentem Miasta Kutna życzenie - aby wszystkie rozgrywki prowadzone w mieście były takie jak te - salezjańskie. Takie świadectwo doświadczonego człowieka sportu cieszy. Chcę wam chłopcy podziękować za waszą godną postawę podczas Igrzysk. Byłam z was dumna - gdy graliście mecze - za waszą pełną kultury, radości, determinacji i skupienia postawę na boisku; za kulturę zachowania na stołówce, w obiektach i za dojrzałe świadectwo chrześcijańskie w kościele a także w czasie podróży. Życzę wam wytrwałości na treningach - wszak następny FUTSAL już w przyszłym roku ! Jedziemy !!!!

W niedzielę, 27 stycznia 2008r. o godz 15:00 placówkę wychowawczą prowadzoną przez siostry salezjanki odwiedzili przedstawiciele komitetu powiatowego PiS w Jarocinie. Spotkali się z dziećmi. Przekazali również ufundowane pomoce dydaktyczne i upominki.

  GRAFIKA

Oby takich spotkań było więcej ! Następne już prawie ... zaplanowane. Była nas ponad 60-dziesiątka ! z całego jarocińsko-żerkowsko-dobieszczyźniańskiego świata czyli siatkarki, koszykarki, koszykarze, piłkarze, tenisiści. Przełamany opłatek - z darem życzeń i życzliwości, zaufania w wypowiedzianym imieniu, radosnym spojrzeniem, wspólną modlitwą. To piękne spotkanie - nic dziwnego, że motto: WYSTARCZY BYŚ BYŁ.... z dopowiedzeniem odkrytym w dyskusjach grupowych, słowach Kapłana, przeżywanej wspólnie EUCHARYSTII ... byś był UCZNIEM CHRYSTUSA pomaga do odkrycia całej głębi i pełni GODNOŚCI CZŁOWIEKA. Wystarczy byś był... fajnie, że byłeś/ byłaś; wspaniale , że byli z nami Ci, którzy są ZAWSZE Z NAMI i blisko nas - nasi trenerzy, opiekunowie - PRZYJACIELE. Super, że już z was wyszli animatorzy, którzy przygotowali i poprowadzili to spotkanie: Marysia, Marta, Michał, Aga, Asia i Zuzia. Pozdrawiam Was wszystkich i dziękuję!

7 stycznia w domu Sióstr Salezjanek odbyło się spotkanie opłatkowe dla całej grupy wokalno - fletowej. Zespół animatorek: Kasia Matysiak, Jola Szczygielska, Marzena Pomsta i Jagoda Kanafa przemyślały, przygotowały i poprowadziły wszystkie punkty programu. Modlitwa, odczytanie Ewangelii o Bożym Narodzeniu, życzenia dla Sióstr i dzieci oraz kolędy stanowiły pierwszą część spotkania. Dziewczęta nie zapomniały również o przygotowaniu stołu pełnego smakołyków. A potem .... śmiechu było co niemiara, ponieważ każdy brał udział w tylu pomysłowych, wesołych zabawach. Zresztą zobaczcie sami odwiedzając galerię

W łączności z Uroczystościa Niepokalanego Poczęcia NMP odbylo sie w naszej parafii poswięcenie medalików dzieciom pierwszokomunijnym.

W ramach IV cyklu turniejów "o PUCHAR PATRONKI" odbył się w sobotę 08.12.2007. turniej koszykówki - tym razem w sali sportowej w Wilkowyi. Uczestniczyło w nim 6 zespołów: dwie drużyny MUKS "Szok" z Bojanowa; SL SALOS z Ostrowa Wielkopolskiego i dwie drużyny SL SALOS Dobieszczyzna. Z racji Uroczystości Maryi Niepokalanej życzę wszystkim uczestniczkom podobieństwa do Tej, która jest Matką, Służebnicą i Królową. Dołączam również w waszej intencji szczerą modlitwę i dedykuję te zdjęcia do miłych wspomnień. s. Maria.

01.12.2007. w Hali Sportowej Żerkowskiego Gimnazjum odbył się IV Turniej w piłce halowej organizowany przez Salezjańską Organizacje Sportową SALOS. Patronką Stowarzyszenia SALOS jest Św. Maria Dominika Mazzarello - pierwsza salezjanka. Patronuje ona również cyklom turniejów. Tym razem w rozgrywkach wzięły udział drużyny:GLADIATORZY - Siersze-Pieruszyce; JAROTA Jarocin I -93;JAROTA Jarocin II - 93; JAROTA Jarocin - 92; SALOS-Dobieszczyzna. Turniej trwał od godz. 9 do 14. Wiele było ciekawych akcji, pięknej walki pełnej zaangażowania, nie zabrakło również kibiców. Pucharowe miejsca zdobyli I miejsce - JAROTA II Jarocin II miejsce - JAROTA III Jarocin III miejsce - GLADIATORZY - Sierszew-Pieruszyce PUCHAR FAIR PLAY zdobyła drużyna - JAROTA II z Jarocina Najlepszym bramkarzem został Michał Andrzejczak z JAROTY a najlepszym strzelcem okazał się Piotr Karcz z SALOSU. Obaj chłopcy otrzymali statuetki.

Msza św. dziękczynna celebrowana przez Ks. Bpa Stanisława Napierałę była centralnym momentem uczczenia 750-lecia Brzóstkowa. Rys historyczny z ukazaniem ważnych osobistości wywodzących się z tej miejscowości nakreśliła przedstawicielka Akcji Katolickiej. Współorganizatorem obchodów byli Państwo Zysk - właściciele odnowionego dworku w Brzóstkowie i przyjaciele parafii. Prezes wydawnictwa Zysk i Sp. wielokrotnie fundował ważne inwestycje konserwatorskie w kościołach Brzóstkowa. Tym razem ks. Biskup poświęcił nowy mechanizm zegarowy na wieżę i dzwon. Wydawnictwo dziś także uroczyście świętowało swoją 14-tą rocznicę powstania. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich, profesorowie, konserwatorzy, sponsorzy i zaproszeni kapłani. Przyjechał również znany dominikanin O. Jan Góra. Przywiózł krzyż – relikwię Jana Pawła II. Znamy chyba najsłynniejsze z ostatnich zdjęć papieża trzymajacego w dłoniach mały krzyż. Wcześniej należał do pewnej schorowanej kobiety z Polski. Parafianie przywieźli go ze sobą w pielgrzymce do Watykanu. Papież wyraźnie się nim interesował. Pielgrzymi spontanicznie podarowali mu ten krzyż. Gdy rozpoczęła się transmisja ostatniej Drogi Krzyżowej papieża nagle zażyczył sobie by podać mu krzyż. Podano właśnie ten. Parafianie Brzóstkowa i goście zachęceni przez O. Górę mieli okazję go modlitewnie adorować. Wydarzenie rejestrowała Telewizja Poznań, Radio Merkury, Radio Rodzina Kalisz, „Opiekun” i nasze jarocińskie media. Wieczorem w auli gimnazjum w Żerkowie odbył się okolicznościowy koncert zespołu Budka Suflera.

W niedzielę /18 listopada/ parafia kretkowska gościła kleryków Łukasza Ciesielskiego i Witolda Dolnego. Klerycy z WSD z Kalisza przyjechali w ramach dekanalnej niedzieli modlitw o powołania. Na mszach św. parafianie mogli usłyszeć rozważania o powołaniu. Kleryce zbierali także ofiary na potrzeby seminarium, zebrano 650 zł.

Kolejny, niezwykły koncert w Żerkowie. W odnowionym kościele p.w. Św. Stanisława Bpa niedawno wystąpiła Orkiestra Agnieszki Duczmal. Tym razem w murach świątyni rozbrzmiewał śpiew Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej - „Poznańskie Słowiki”. Artyści wystąpili wspólnie z Orkiestrą Filharmoników Poznańskich im. Tadeusza Szeligowskiego. Dyrygował sam Mistrz – Prof. Stefan Stuligrosz. Koncert zorganizowało Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie. Słowo powitania skierował p. Kacper Ekert. Na zakończenie artysci usłyszeli slowa podziękwania z ust burmistrza Żerkowa – Janusza Jajczyka. Niezwykle ciepłą atmosferę spotkania stworzył prof. Stuligrosz. Wszyscy byli pod urokiem Jego wspaniałych, serdecznych wstępów do poszczególnych utworów. Publiczność usłyszała między innymi : „Veni Consolator” Stachowicza i „Completorium” Gorczyckiego.

Koło Łowieckie BORSUK działa także na terenie naszej parafii. Corocznie organizuje leśną mszę św. W tym roku msza św. odbyła się w Żerkowie w sobotę 3 listopada o godz. 15:oo. Uczestniczyli członkowie Koła oraz Proboszczowie z terenu łowieckiego Koła. Mszę św. celebrował Ks. Prałat Kazimierz Radzikowski. Na spotkaniu przy stole w „Działkowcu” p. Bogaczyński – gospodarz przyjęcia ukazał charakterystykę jednego z najlepszych kół łowieckich w okręgu kaliskim. W tym roku przedstawiciele „Borsuka" zostaną uhonorowani złotymi medalami.

„To nie śmierć po nas przychodzi, lecz Jezus – Zbawiciel...” to myśl przewodnia celebracji uroczystości Wszystkich Świętych w Kretkowie. Mszy św. na cmentarzu parafialnym przewodniczył Ks. Dr Jan Grzeszczak. Kazanie wygłosił Ks. Prob. Bronisław Chorzępa. Bardzo dużo osób przystąpiło do komunii św. Wieczorem, przy rozświetlonym lampionami cmentarzu licznie zebrani parafianie i goście modlili się różańcem. Oto fotoreportaż z tego dnia.

W niedzielę, 7.10.2007 r. odbyło się uroczyste poświęcenie odnowionego wnętrza świątyni żerkowskiej. Mszy Świętej przewodniczył Ks. Bp Stanisław Napierała.

Młodzież wywodząca się wcześniej z DA -zaprzyjaźniona z duszpasterstwem młodzieży w Jarocinie uczestniczyła na terenie naszej parafii - w piątek i sobotę /28 – 29 09 2007/ w dniu skupienia. Wspólnie przeżyli też Mszę św. w naszym kościele, którą celebrował Ks. Witold – opiekun grupy.

Drużyny: koszykarze kat.B z trenerem p. Markiem Janowskim; koszykarki kat. B z trenerem p. Łukaszem Grzesińskim; piłkarze kat. A z p. Piotrem Stróżyńskim oraz dwaj tenisiści: Adrian Radoliński i Damian Malinowski uczestniczyli w XV Igrzyskach Ogólnopolskich SALOS w Chojnicach. Drużyna koszykarek wywalczyła I miejsce, które kwalifikuje je do udziału w Międzynarodowych Igrzyskach PGS, które odbędą się 26.04.-1.05.2008r. stolicy Słowenii w Lubljanie. Gratulujemy. Koszykarze zdobyli III miejsce. Piłkarzom i tenisistom nie udało się zająć miejsc pucharowych, ale również zaprezentowali się z klasą

W NIEDZIELĘ 9.09.2007r. wyruszyła piesza pielgrzymka naszej parafii do Sanktuarium Maryjnego w Żegocinie.Uczestniczyło ponad 20 os. Z pielgrzymamin szedł kleryk br.Bazyli i s. Anna salezjanka. Organizwtorem była AK parafii Kretków.

W Żernikach trwają prace przy budowie chodnika. Na modernizowanym odcinekudrogi wyraźnie poprawi się bezpieczeństwo pieszych.

26.08.2007 GODZ.11:00

Wśród stowarzyszeń katolickich Ruch Kultury Chrześcijańskiej \

Tradycyjnie , strażacy z OSP Dobieszczyzna organizują dożynki wiejskie. W niedzielę, 19 sierpnia 2007r. - rano o godz. 8.00 została odprawiona msza św. dziękczynna. Procesyjnie został wniesiony wieniec i bochen chleba. Podczas kazania, ks. Proboszcz podkreślił znaczenie postawy wdzięczności wobec Boga i ludzi. Na zakończenie nabożeństwa zostały poświecone chleby, które strażacy rozwieźli mieszkańcom – zapraszając na popołudniowe świętowanie. O godzinie 16.oo rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży – Polonez, skecze i przyśpiewki dożynkowe. Uroczystość zaszczycili zaproszeni przedstawiciele Gminy Żerków i instytucji lokalnych. Wieczorem natomiast – dożynkowa zabawa taneczna.

  Bociany

W NIEDZIELĘ 29.07.2007R. PODEJMOWALIŚMY PIELGRZYMÓW Z CZERNIEJEWA W DRODZE NA JASNĄ GÓRĘ

KONIEC LIPCA- TRADYCYJNIE GOŚCIMY PIELGRZYMÓW Z GNIEZNA. ROZMODLENI WĘDRUJĄ NA JASNĄ GÓRĘ

W Stanisławowie niedaleko Warszawy przeżywaliśmy wspólnie wspaniałe chwile na obozie sportowym. Jak było ? Proszę zaglądnąć do galerii, przeczytać relacje uczestników. Niektórzy jeszcze nie zdążyli wyjechać ze Stanisławowa już pytali o obóz w przyszłym roku. Dobre rokowanie ! Będziemy nad tym intensywnie myśleć. UWAGA: Wypowiedzi były pisane anonimowo, zbieżność z fotografiami jest przypadkowa.

Tradycyjnie juz uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie przybywają rowerami do koscioła parafialnego na rocznicę swojej Komunii. Jest nabożeństwo, spotkanie z piosenką religijną, podchody w parku oraz grill na ogrodach plebanijnych.

W sobotę, 16.06.2007r. na boiskach gimnazjum w Żerkowie odbył się turniej pilkarski. Połączony został z turniejem drużyn gimnazjalnych o Puchar Proboszcza. Udział wzięły nastepujace drużyny: triumfatorzy Wilkowyja- drużyny z gimazjum i szkoly podstawowej. grali rownież Salos I , Salos II, Kretków, Lubinia Mała, Żerków. sędziował i nad całością czuwał p. Marek Janowski - prezes Salosu Dobieszczyzna

W sobotę, 9 czerwca odbyła się pielgrzymka dziękczynna dzieci pierwszokomunijnych do Lichenia. Uczestnikami byli też rodzice. Najważniejszym wydarzeniem była Msza święta w Bazylice. Po modlitwie dzieci wraz z księdzem, s. Marią i rodzicami poszły do poświęconego źródełka. Następną atrakcją pielgrzymki było wejście na Golgotę. Po nawiedzeniu tego miejsca każdy miał czas na indywidualne zwiedzanie Lichenia. Ze śpiewem i uśmiechami na twarzach wracaliśmy do Kretkowa. Tekst: Anna Hennig

Uroczystość Bożego Ciała zgromadziła nas na mszy św. o godz. 9:00 w Kretkowie. Ks. Proboszcz sprawował ją razem z Ks. dr Janem Grzeszczakiem – pochodzącym z naszej parafii. Po mszy świętej wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Ołtarze przygotowali mieszkańcy poszczególnych wiosek. Przy wspaniałej pogodzie i wielkim zaangażowaniu duchowym wiernych pięknie przeżyliśmy tą uroczystość. Procesję uświetniła orkiestra dęta z Żerkowa pod dyr. p. Nowackiego.

27 maja 2007 r w uroczystość Zesłania Ducha Świętego przeżywaliśmy rocznicę Pierwszej Komunii. Została odprawiona specjalna Msza św. o godz. 15:00 w kościele parafialnym.

RODZICE DZIECI KLAS PIERWSZYCH TRADYCYJNIE JUZ PRZYGOTOWUJą DEKORACJE KOŚCIOŁA

O godz. 9:00 rozpoczęła się Msza św. w intencji poległych i zmarłych strażaków w czasie II i I Wojny Światowej. Nabożeństwo już 15 raz odbyło się przy Pomniku w Dobieszczyźnie.

Jezu Miłosierny, nawiedziłeś naszą parafię łaską Misji Świętych. Dzień po dniu odkrywaliśmy coraz bardziej ile Miłości Miłosiernej było w Twojej ofierze Krzyża. Dziękujemy Ci Panie za to, że w tych dniach skupienia czuliśmy się przy Tobie tak bezpieczni. Tyle wiary w nas wlałeś- wiary w to, że Bóg ciągle daje nam szanse powrotu do siebie. Chcemy pielęgnować To dobro, które w nas zapoczątkowałeś przez posługę księży Biskupów, Ojca Misjonarza i kapłanów. Prowadź nas Jezu przez ścieżki codzienności swoim Miłosierdziem. Jezu, ufam Tobie! Żegnamy Cię bardziej rozmodleni i przemienieni Słowem Bożym.

"Ach co to był za ślub.." Dziś podczas Mszy Świętej małżonkowie odnawiali swoje przysięgi małźeńskie. Były zatem - ze wzruszeniem wypowiadane słowa Przysięgi, ale i były chwile z pogodnym uśmiechem podczas budującej nauki rekolekcyjnej o. Tadeusza. Nie zapomnielismy o zmarłych współmałżonkach i osobach samotnych.

W środę otaczaliśmy modlitwą misyjna chorych i osoby starsze naszej parafii. Od rana O. Tadeusz razem z proboszczem odwiedzili chorych z posługą sakramentalną. Następnie o godz. 11:00 w Kretkowie Odprawiona została Msza św. za chorych , podczas której został udzielony Sakrament Chorych. W swoich naukach rekolekcyjnych O. Tadeusz podkreślał potrzebę przylgnięcia do Krzyża Chrystusa ze swoimi krzyżem cierpień. Dzień misyjny zakończyliśmy Godziną Apelu. Modliliśmy się o tak bardzo potrzebny deszcz dla rolników.

We wtorek również przez cały dzień można było nawiedzić kościół. Po modlitwie sam na sam z Jezusem można było wpisać się ze swymi prośbami do wystawionej przed Obrazem Księgi Modlitw. Dziś księga była oblegana przez maturzystów, za których została również odprawiona Msza św. Podczas Mszy św. Przed obrazem zostały odśpiewane „Suplikacje” i modlitwy pokutne. Dzień przeżyliśmy w duchu pokuty.

Poniedziałek to Dzień Ufności. Przez cały dzień kościół można było nawiedzić i pomodlić się przed Obrazem Jezusa Miłosiernego. O 15:00 równocześnie w Kretkowie i Dobieszczyźnie odmawialiśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Włączone zostały modlitwy przesłane przez internautów. O 17:00 w Dobieszczyźnie swoje rekolekcyjne spotkanie przeżyły dzieci. Wielkim przeżyciem było publiczne wyznanie zaufania Jezusowi poprzez osobiste dotknięcie ran Jezusa w wizerunku Miłosiernego. Obrzęd poprzedziła przepiękna , głęboka nauka rekolekcyjna o. Tadeusza. Dziś odbyło się również spotkanie formacyjne o. Misjonarza z Akcją Katolicką naszej parafii.

SOBOTA 21.04.2007 o godz. 17:30 rozpoczęły się Misje Miłosierdzia. Spora grupa Parafian zebrała się na granicy parafii by powitać Obraz Jezusa Miłosiernego. Kolumna samochodów zatrzymał się przy rozmodlonej zebranej wspólnocie. Modlitwy prowadziły licznie zebrane siostry salezjanki przybyłe z całej prowincji wrocławskiej na spotkanie formacyjne. Końcowym etapem był przejazd do Kościoła parafialnego. Tam pod przewodnictwem Ks. Biskupa Stanisława Napierały rozpoczęło się nabożeństwo rozpoczynające Misje Miłosierdzia. Nawiedzającego nas Jezusa Miłosiernego przywitali kapłani, przedstawiciele dzieci, młodzieży, rodzin oraz duszpasterz parafii. Kazanie podczas Mszy św. wygłosił Ks. Biskup. Byli obecni ksieża pochodzący z naszej parafii: Ks. Dr. Jan Grzeszczak, Ks. Przemysław Krzywański oraz br. Bazyli

  BUTONY

O godz. 20:00 przy zachodzącym słońcu zgromadziliśmy się przed kosciołem na Liturgię Światła. Rozpoczęły się modlitwy Wielkiej Soboty. Wspaniale zaangażowali się w celebracje ministranci. Powaga, skupienie i refleksja towarzyszyły Liturgii Słowa. Pięknie odczytała fragmenty Biblii młodzież naszej parafii. Wyjątkowo dużo było uczestników Mszy św. Całość dopełniła Procesja Rezurekcyjna. ALLELUJA!!! Fot. Tomek Chlebowski

Ten Turniej - to turniej o życie.... to świętowanie życia, w którym uczestniczyło ok 150 osób; 18 zespołów;

W parafii przeżywaliśmy w poniedziałek dzień poświęcony Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. Wieczorem o 20:30 refleksyjnymi pieśniami rozpoczął się wieczór papieski. Odmawianym modlitwom towarzyszył pokaz multimedialny z prezentacjami z życia papieża Polaka O godzinie 21:37 rozbrzmiał dźwięk dzwonu „Jan Paweł II” , którego rocznice poswięcenia przezywaliśmy tego dnia.

  gify

14.02.2007 - po mszy św.wieczornej w Dobieszczyźnie odbyło się spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Pani Prezes przedstawiła sprawozdanie z rocznej działalności Akcji Katolickiej w parafii. Dokonanu wyboru nowych kandydatów do zarządu AK. Z radościa powitalismy noweą osobę w naszynm gronie. Ks. Asystent nakreślił zadania, które czekają grupę w najbliższym czasie. Przybliżył Program Duszpasterski diecezji w kontekscie działalności Akcji Katolickiej. Akcja włączy sie w przygotowania i przeprowadzenie Misji Miłosierdzia które rozpoczna się w naszej parafii 21.04.2007r. "Przeżywany czas Misji we wspólnocie parafii pomaga wielu ludziom na nowo odczytać swoje chrześcijańskie powołanie. W zetknięciu z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, kochającego i przebaczającego, wiele osób odzyskuje nadzieję i doświadcza wewnętrznego pokoju. Rodzą się także pozytywne postanowienia. "

Ostatni dzień stycznia to tradycyjnie już Dzień Adoracji Najświętszego Sakramentu w Dobieszczyźnie. Przez cały dzień parafianie w domu sióstr salezjanek mogli nawiedzić kaplicę i adoroawć Pana Jezusa. Kaplica wypełniła się także modlitwami dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie, które razem z s. Katechetką tak przeżywały lekcje religii. W niedzielę 4 lutego na Mszy św. O godz. 15:oo w Kretkowie dzieci otrzymały książeczki pierwszokomunijne. Przedtem zostały one przyniesione w procesji z darami i poświęcone.

Podczas Mszy św. w Dobieszczyńie wystąpili chórzysci pod dyrekcją p. Kacpra Ekerta. Uświetnili liturgię śpiewem kolęd. W chórze śpiewaja cztery parafianki.

Noc z 18/19 stycznia była zatrważająca. Większość parafian tej nocy nie spała. Potężny wiatr przyniósł większe i mniejsze zniszczenia. Na kretkowskim cmentarzu zostało powalone drzewo. Są straty. Drzewo zniszczyło nagrobki na kwaterze dzieci. W ciągu dnia grupa parafian usuwała zniszczenia.

W ostatni piątek i sobotę roku odbyły się spotkania opłatkowe ministrantów z Kretkowa i Dobieszczyzny.

Na zakończenie spotkań roratnich dzieci spotkały się w Kretkowie na milej uroczystości. Wystąpił z programem artystycznym p. Jacek Andrzejewski. Także dzieci miały okazje zadeklamować wiersze świateczne i zaśpiewać kolędę. Na zakończenie podzieliliśmy się opłatkiem. Każde dziecko otrzymało swiateczne słodkości.

ORGANIZATORZY: SALOS, PARAFIA KRETKóW.

Sobota - 18 listopada 2006r. Dzieci i młodzież z parafii Kretków, Pogorzelica i Lubinia Mała na basenie we Wrześni. Organizatorzy Salos Dobieszczyzna i Parafia Kretków. Oto kilka fotek z wyjazdu.

Festyn odbył się 8.10.2006r. Organizatorzy: Salos, Parafia Kretków W czasie festynu odbyły się tak także zawody w ramach międzyparafialnej ligi pilkarskiej dekanatu żerkowskiego

22.09.2006 ks. Przemyslaw Krzywański ofiarował dla naszej parafii dwa nowe sztandary procesyjne. Przedstawiają Najświętsze Serce Pana Jezusa, MB Częstochowską oraz wizerunek Sługi Bożego JPII.

W roku 2006 do grona ministrantów w Kretkowie dołączają nowi kandydaci. Oto fotki z pierwszej zbiorki:

Koło Lowieckie BORSUK dziala także na terenie naszej parafii. Co roku organizuje leśną mszę św. na terenie domku myśliwskiego BORSUK. Tym razem świętowali także na Mszy św. swoje 60lecie istnienia 15.09.2006

DOżYNKI

Powrót

Zegar

Dzisiaj jest

niedziela,
07 lutego 2016

(38. dzień roku)

Święta

Piata Niedziela zwykla.

Wyszukiwanie